E-kniha: Československé a české dějiny 20. století Stáhnout →
Doporučujeme: Interaktivní mapa České Republiky Navštívit →

O projektu

Inovace výuky československých a českých dějin 20. století na středních školách v Olomouckém a Moravskoslezském kraji
registrační číslo: CZ.1.07/1.1.00/26.0058

 

 Operační program:  Vzdělávání pro konkurenceschopnost
 Prioritní osa:  1. Počáteční vzdělávání
 Oblast podpory:  1.1. Zvyšování kvality ve vzdělávání
 Příjemce:  Olomoucký kraj
 Partner:  Moravskoslezský kraj

 
Hlavním cílem projektu je podpora realizace kurikulární reformy škol se zaměřením na výuku moderních československých a českých dějin 20. století v širších souvislostech. Tohoto cíle bude dosaženo vytvořením výukových pomůcek, které budou zobrazovat nezkreslenou a objektivní formou události soudobé historie československé a české společnosti 20. století.

Hlavními výstupy projektu budou:

  • komplexní výukový materiál pro žáky doplněný o pracovní listy
  • metodiky výuky pro učitele: metodika využití médií, metodika projektového vyučování
  • interaktivní pomůcky (mapy, animace, webové rozhraní) ke snadnějšímu pochopení náležitostí společenského vývoje a databázi zdrojů k dalšímu studijnímu rozvoji žáků i pedagogů.
  • nezbytné proškolení pedagogů
  • pilotní výuka za využití inovovaných výukových prvků
  • historický komiks

Výukové materiály zpracovává odborný tým pod vedením odborného garanta Doc. PhDr. Mgr. Jiřího Lacha, Ph.D., M.A. :

  • Mgr. Petr Bilík, Ph.D.
  • Mgr. Martin Elbel, Ph.D.
  • Mgr. Hynek Melichar
  • PhDr. Karel Podolský
  • PhDr. Pavel Urbášek
  • Mgr. Milan Cyroň
  • Mgr. Ondřej Kolář
  • Mgr. Lucie Laníková
  • Mgr. Jan Machala
  • Mgr. Jitka Pelikánová
  • Mgr. Petr Žák

 

Harmonogram projektu:

1.1.2012 – 31.8.2014 – realizace projektu
1.1.2012 – 31.8.2013 – tvorba učebních materiálů
1.9.2013 – 30.6.2014 – pilotní výuka
 

 

Vedoucí partner:
Olomoucký kraj
Jeremenkova 40a
779 11 Olomouc

 

vedoucí projektu:
Mgr. Miroslav Gajdůšek, MBA
tel.: +420 585 508 857
e-mail: m.gajdusek@kr-olomoucky.cz

odborný garant projektu:
Doc. PhDr., Mgr. Jiří Lach, Ph.D., M.A.
tel.: +420 777 163 046
e-mail: j.lach@upol.cz

koordinátor aktivit za Olomoucký kraj:
PhDr.Karel Goš
tel.: +420 585 508 355
e-mail: k.gos@kr-olomoucky.cz

manažer pro realizaci za Olomoucký kraj:
Mgr. Radka Pluskalová
tel.: +420 585 508 355
e-mail: r.pluskalova@kr-olomoucky.cz
 

Partner projektu:
Moravskoslezský kraj
28. října 117
702 18 Ostrava

 

odborný garanta za Moravskoslezký kraj:
Ing. Petra Kaláčová
tel.: +420 595 622 516
e-mail: petra.kalacova@kr-moravskoslezsky.cz

manažer pro realizaci za Moravskoslezský kraj:
Ing. Dušan Folvarčný
tel.: +420 595 622 636
e-mail: dusan.folvarcny@kr-moravskoslezsky.cz
 

 

 
Seznam zapojených škol

Olomoucký kraj

  1. Gymnázium, Jeseník, Komenského 281
  2. Gymnázium Jiřího Wolkera, Prostějov, Kollárova 3
  3. Gymnázium, Olomouc-Hejčín, Tomkova 45
  4. Gymnázium Jana Opletala, Litovel, Opletalova 189
  5. Gymnázium, Šternberk, Horní náměstí 5
  6. Gymnázium, Kojetín, Svatopluka Čecha 683
  7. Gymnázium, Olomouc, Čajkovského 9
  8. Slovanské gymnázium, Olomouc, tř. Jiřího z Poděbrad 13
  9. Gymnázium, Šumperk, Masarykovo náměstí 8
  10. Gymnázium Zábřeh, náměstí Osvobození 20
  11. Gymnázium, Hranice, Zborovská 293
  12. Gymnázium, Uničov, Gymnazijní 257
  13. Gymnázium Jakuba Škody, Přerov, Komenského 29
  14. Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola, Přerov, Denisova 3
  15. Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Šumperk, Gen. Krátkého 1
  16. Vyšší odborná škola a Střední škola automobilní, Zábřeh, U Dráhy 6
  17. Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Olomouc, Božetěchova 3
  18. Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Emanuela Pöttinga, Olomouc, Pöttingova 2
  19. Obchodní akademie, Olomouc, tř. Spojenců 11
  20. Obchodní akademie, Mohelnice, Olomoucká 82
  21. Obchodní akademie, Prostějov, Palackého 18
  22. Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Přerov, Bartošova 24
  23. Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Šumperk, Hlavní třída 31
  24. Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Uničov
  25. Střední škola sociální péče a služeb, Zábřeh, nám. 8. května 2
  26. Hotelová škola Vincenze Priessnitze, Jeseník, Dukelská 680
  27. Střední průmyslová škola, Přerov, Havlíčkova 2
  28. Střední průmyslová škola stavební, Lipník nad Bečvou, Komenského sady 257
  29. Střední průmyslová škola strojnická, Olomouc, tř. 17. listopadu 49
  30. Střední lesnická škola, Hranice, Jurikova 588
  31. Střední škola železniční a stavební, Šumperk, Bulharská 8
  32. Střední odborná škola, Šumperk, Zemědělská 3
  33. Střední odborná škola průmyslová a Střední odborné učiliště strojírenské, Prostějov, Lidická 4
  34. Střední škola logistiky a chemie, Olomouc, U Hradiska 29
  35. Střední průmyslová škola Hranice
  36. Střední škola polygrafická, Olomouc, Střední novosadská 87/53
  37. Střední škola designu a módy, Prostějov
     

Moravskoslezský kraj

  1. Všeobecné a sportovní gymnázium, Bruntál, Dukelská 1423/1
  2. Gymnázium, Rýmařov, Rýmařov Sokolovská 466/34
  3. Gymnázium, Frýdlant nad Ostravicí, nám. T. G. Masaryka 1260
  4. Gymnázium Petra Bezruče, Frýdek-Místek, Čs. armády 517
  5. Gymnázium Český Těšín, Frýdecká 689/30
  6. Gymnázium Karviná, Karviná-Nové Město Mírová 1442
  7. Gymnázium a Střední odborná škola, Orlová-Lutyně, Masarykova tř. 1313
  8. Gymnázium Mikuláše Koperníka, Bílovec, 17. listopadu 526
  9. Masarykovo gymnázium, Příbor, Jičínská 528
  10. Gymnázium, Vítkov, Komenského 145
  11. Gymnázium Josefa Kainara, Hlučín, Dr. Ed. Beneše 7/586
  12. Mendelovo gymnázium, Opava, Komenského 397/5
  13. Matiční gymnázium, Ostrava, Dr. Šmerala 2565/25
  14. Gymnázium, Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
  15. Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka, Fr. Hajdy 1429/34

     

Odkaz na tento učební text

Pro pohodlné zobrazení tohoto učebního textu v mobilním zařízení, naskenujte tento QR kód.

Nejnovější učební texty